District Committee

Jaydeb Banerjee
Director (Administration)
Dr Arabinda Ray
Director (Projects - Medical)
Hariram Garg
Director (Projects - Non-Medical)
Siddhartha Sil
Director (Co-ordination)
Pradyumna Choudhury
Director (Events)
Timir Roy
Director (Logistics)
Sibabrata Roy
Joint Chief Aide
Ashif Shah
Joint Chief Aide
Ashim Guha Roy
Secretary General
Sunny Kollanur
District Secretary (Admin) Executive Secretary
Smarajit Mitra
District Secretary (Finance)
Dr Krishnendu Gupta
District Secretary (Projects - Medical)
Sanjay Pasari
District Secretary (Projects - Non-Medical)
Saumen Ray
District Secretary (Centinnial Projects & beyond)
Indrani Gupta
District Secretary (Co-ordination)
Partha Pratim Saha
District Secretary (Events)
Amitava Chakraborty
District Secretary (Logistics)
Srikanta Basu Mallik
Additional District Secretary (Administration)
Dr Sudipta Chandra
Additional District Secretary (Projects - Medical)
Vikash Birla
Additional District Secretary (Projects - Non-Medical)
Alok Roy
Additional District Secretary (Co-ordination)
Tanu Roy
Additional District Secretary (Logistics)
Soma Kazi
Chair, Governor's Monthly Letter
Avijit Mitra
DICO & Webmaster
Manoj Mehta
Chief Sergent At Arms
SUSANTA KUMAR SARKAR
Assistant Governor
DR. SIDDHARTHA CHAKRABORTY
Assistant Governor
DEBASHIS CHAKRABORTY
Assistant Governor
ARKOPROVO GHOSH
Assistant Governor
MITA SAHA
Assistant Governor
PARTHA PRATIM CHAKRABORTY
Assistant Governor
SIMMI BARUA
Assistant Governor
RAJNISH KAPOOR
Assistant Governor
ASIT TALUKADAR
Assistant Governor
AMIT SEN
Assistant Governor
ASHOK KUMAR BASU
Assistant Governor
DR.SOUMYA CHATTERJEE
Assistant Governor
RAKESH MACWAN
Assistant Governor
NABA KUMAR DAS
Assistant Governor
GIRISH GANERIWALA
Assistant Governor
MD. NASIM HAIDER
Assistant Governor
MALAY KHAN
Assistant Governor
ARPITA CHATTERJEE
Assistant Governor
RAJAT KR. MAITRA
Assistant Governor
SHAMPA GHOSH
Assistant Governor
SRABANEE CHAKRABORTY
Assistant Governor
JAYATI GHOSH
Assistant Governor
Mrs. Mousumi Mukherjee
Assistant Governor
ALPANA ROY CHOUDHURY
Assistant Governor
BANERJEE SANTANU
Assistant Governor
PRABIR BANERJEE
Assistant Governor
T. SRINITHI
Assistant Governor
AMARTYA GHOSH
Assistant Governor
HARA PRASAD GARG
Assistant Governor
ANAND KUMAR SHARMA
Assistant Governor
DILIP KUMAR DHAR
Assistant Governor
GUPTA SHAYAK
Assistant Governor
RASHMI TULSYAN
Ag (Service)
JYOTISH CHANDRA ROY
Ag (Service)
SAIBAL GANGULY
Ag (Service)
ARINDAM PAKRASHI
Ag (Service)
GAUR KAPUR
Ag (Service)
RAAKESH JAIN
Ag (Service)
MAHESH KUMAR JALAN
Ag (Service)
SUMITA GANGULY
Ag (Service)
DR. SAILEN BHOWMICK
Ag (Service)
RAJESH LAKHOTIA
Ag (Service)
DR SUMIT PODDAR
Ag (Service)
DR. SUBHASISH NAG
Ag (Service)
MADAN MAITY
Ag (Service)
AJIT KUMAR SARAWGI
Ag (Service)
AWADESH K. SINHA
Ag (Service)
UTTAM BHATTACHARYA
Ag (Service)
SANJAY MUKHERJEE
Ag (Service)
AMIT KUMAR MUKHERJEE
Ag (Service)
DEBASISH BANERJEE
Ag (Service)
BAL KRISHAN AGARWAL
Ag (Service)
DULAL MITRA
Ag (Service)
KALYAN BHAUMIK
Ag (Service)
VIRENDRA KUMAR HANS
Ag (Service)
SANGITA JAIN
Ag (Service)
GURUDAS DE
Ag (Service)
SRABONEE MITRA
Ag (Service)
Gautam Ray
Ag (Service)
DR. ANSUMAN ROY
Ag (Service)
BARNALI BANERJEE
Ag (Service)
HEMANTA BOSE
Ag (Service)
UTTAM GANGULI
Resource Coordinator
SANJAY MUKHERJEE
AG (CLUB SERVICE-1)
DR.MAHESH MAHESHWARI
Advisor, Membership Attraction & Engagement
PUSPITA SHARMA
Chair, Membership Attraction & Engagement
SAMIR PRASAD
Co-Chair, Membership Attraction & Engagement
DIPANKAR DASGUPTA
Advisor, New Club Development
SARAH MACWAN
Chair, New Club Development
Mitra Mukherjee
Co-Chair, New Club Development
VAIJAYANTI BOSE
Advisor, Lady Membership
ASMA MALIK
Chair, Lady Membership
MAHUA BISWAS
Co-Chair, Lady Membership
VIRENDRA KUMAR HANS
AG (CLUB SERVICE-2)
AJAY AGARWAL
Chair, Public Relations & Public Image
PUSHPRAJ MAHESWARI
Advisor, Inter City Meets
SHRI RATAN JHAWAR
Chair, Inter City Meets
KULDEEP JAISWAL
Co-Chair, Inter City Meets
PRABIR KUMAR PAUL
Advisor, District Fellowship
TAMAL KANTI MUKHERJEE
Chair, District Fellowship
ABHOY KRISHNA MITRA
Co-Chair, District Fellowship
UTTAM BHATTACHARYA
AG (CLUB SERVICE-3)
RANJIT KUMAR GHOSH
Advisor, District Finance
SMARAJIT MITRA
Chair, District Finance
PRADYUMNA CHOUDHURY
Co-Chair, District Finance
CHITRALEKHA GHOSH
Advisor, District Publications & GML
SOMA KAZI
Chair, District Publications & GML
BHASWATI RAY
Co-Chair, District Publications & GML
ANGSUMAN BANDYOPADHYAY
Advisor, District Award & Recognition
HARIRAM GARG
Chair, District Award & Recognition
DR PRANAB KUMAR PANDIT
Co-Chair, District Award & Recognition
BARNALI BANERJEE
AG (CLUB SERVICE-4)
KABIR SUR CHAUDHURI
Advisor, Cultural Activities & Talent Search
ADRIJA BANDYOPADHYAY
Chair, Cultural Activities & Talent Search
GOUTAM BARAN ADHIKARY
Co-Chair, Cultural Activities & Talent Search
Tanmoy De
Advisor, District Drama
ASOK BANDOPADHYAY
Chair, District Drama
AMITAVA GHOSH
Co-Chair, District Drama
ASOKE KUMAR CHANDRA
Advisor, District Sports
SIDDHARTHA MAJUMDAR
Chair, District Sports
RITESH AGARWAL
Co-Chair, District Sports
RAJESH LAKHOTIA
AG (CLUB SERVICE-5)
AVIJIT MITRA
Chair, District Website
PRODEEP COOMAR
Advisor, Rotary Information & Rotary Quiz
ANIRUDHA GUHA
Chair, Rotary Information & Rotary Quiz
SANJEEB KUMAR DEY
Co-Chair, Rotary Information & Rotary Quiz
SUMITA GANGULY
AG (CLUB SERVICE-6)
RAJANI MUKERJI
Advisor, Club Leadership Plan
PRABIR CHATTERJEE
Chair, Club Leadership Plan
AJAY KUMAR LAW
Co-Chair, Club Leadership Plan
SAMARESH CHAKRABORTY
Advisor, Constitution & Bylaws
VINAY MISHRA
Chair, Constitution & Bylaws
AMITAV LOHARIWAL
Co-Chair, Constitution & Bylaws
TAPAS BHATTACHARYA
Advisor, Rotary Leadership Institute
ANJAN ROY
Chair, Rotary Leadership Institute
ISTAK AHMED
Co-Chair, Rotary Leadership Institute